Zielona szkoła dla gimnazjum

Rok szkolny pędzi na przód, dopiero co skończyły się ferie zimowe, a już najwyższa pora planować zielone szkoły. O ile wyjazdy dzieci ze szkół podstawowych najczęściej planowane są w Polsce, to już gimnazjaliści, szczególnie najstarsze klasy, oczekują atrakcyjniejszych wyjazdów zagranicznych.

Ostatnio obserwujemy modę na nietypowe wyjazdy. Również nauczyciele rezygnują z popularnych do tej pory kierunków jak: Czechy, Słowacja, Austria. Na rzecz mniej obleganych krajów jak Węgry, Litwa, Łotwa czy Ukraina.

Jeśli chcemy zorganizować wycieczkę kulturoznawczą, szczególnie ciekawa mogą być państwa nadbałtyckie czyli Litwa, Łotwa i Estonia, leżą blisko Polski, ale mają zupełnie inną kulturę, architekturę, a także język.

Każdy pragnie posmakować skandynawskiego hygge, zabierzmy młodzież do Finlandii. Nie jest to kraj skandynawski w dosłownym znaczeniu, jednak historia i kultura tego kraju przez wieki była pod wpływami najpierw Szwecji, a potem Rosji.

Innym ciekawym kierunkiem będzie wyjazd na Ukrainę. Tu największą popularnością cieszą się wycieczki do Lwowa. Z Warszawy do Lwowa jest około 780km. Najciekawszym tematem wycieczki będzie szukanie polskich śladów w niegdyś polskim mieście.

Polak Węgier dwa bratanki, warto sprawdzić dlaczego. Skąd się wzięła i co oznacza nazwa Budapeszt. Jak smakuje prawdziwy węgierski gulasz? I czy to prawda, że węgierski brzmi, jakby ktoś się ciągle kłócił? Można to sprawdzić jadąc około 900km.

Na miejscu czekają sławne gorące źródła i parki wodne, które zapewnią relaks zarówno młodzieży jak i opiekunom. Co powiecie na wycieczkę nad Balaton. Dla dorosłych wymarzone wakacje z dzieciństwa.

Wycieczkę można zorganizować od początku do końca samodzielnie, włączając młodzież w realizację projektu. Ewentualnie wybrać biuro podróży np. Wycieczki na Ukrainę z PPT Chortycia kresy.com, które za prowizją, zorganizuje wszystko za nas.

Samodzielne organizowanie wycieczki, może być trudnym przedsięwzięciem, jednak jest ciekawym i bardzo satysfakcjonujący doświadczaniem. Dla uczniów, możne to być pierwsza okazja, żeby włączyć się w przygotowania do tak poważnej akcji.

Udany wyjazd będzie wspominany latami i zintegruje całą klasę. Będzie to praktyczna nauka życia, od zaplanowania trasy, przez rezerwację noclegów, zaplanowanie i rozliczenie kosztów. Podopieczni mogą też podzielić się przygotowaniem trasy zwiedzania.