Dźwig do pracy na wysokościach

Żurawie wieżowe są ważnymi osiągnięciami inżynierii budowlanej. Wsparte tylko na wąskim maszcie o stalowej ramie, betonowym fundamencie i kilku przeciwwagach.

Potrafią podnosić duże ciężary na bardzo duże wysokości. Aby utrzymać żuraw w pozycji pionowej, używane są przeciwwagi, aby stworzyć moment o jednakowej wielkości w przeciwnym kierunku, równoważąc siły obrotowe. Gdy żuraw wieżowy osiągnie maksymalną obsługiwaną wysokość, można go przymocować do samego budynku i wznosić dalej wraz ze wznoszącym się wieżowcem.

Żurawie wieżowe, które powstały wraz z budową rekordowego wieżowca Burj Khalifa w Dubaju, osiągnęły oszałamiającą wysokość 750 metrów. Jednym z najbardziej niezwykłych osiągnięć w tej dziedzinie jest fakt, że mogą one dosłownie same się budować. Z pomocą dużego dźwigu ruchomego pracownicy budowlani zabezpieczają sekcje podstawy wieży i montują górną część żurawia zespół obrotowy, wysięgnik i ramię maszyny. Jednak zanim zostanie przymocowana górna część żurawia, pracownicy przesuwają jednostkę wspinającą się wokół podstawy wieży.

Gdy wszystko znajdzie się na swoim miejscu, hydrauliczny podnośnik unosi całą górną część żurawia na tyle, aby wsunąć kolejny element wieży poniżej.

Po zabezpieczeniu nowego odcinka jednostka hydrauliczna kontynuuje wspinanie się, odcinek po odcinku, do momentu aż żuraw osiągnie pożądaną wysokość. Dźwig składa się z kilku ważnych elementów jest to ramię poziome żurawia wieżowego, które może mieć standardowy zasięg 75-85 metrów. Ramię ma trzy boki tworzące trójkąt równoramienny z bieżnią wózka biegnącą wzdłuż dolnej części. Na tej bieżni prowadzona jest karetka, na której zamontowany jest hak z linami. Z pewnością wzniesienie żadnego wysokiego budynku nie może obyć się bez dźwigu, znajdziemy dźwigi o różnej wysokości. Z pewnością w całym kraju znajdziemy firmę która może wypożyczyć nam dźwig Zakopane również jest takim miejscem. Jeżeli chcemy tam prowadzić prace na wysokości znajdziemy firmę, która dostarczy i zamontuje dźwig na miejscu budowy.